Złożenie wniosku o przeprowadzenie kontroli

Wydanie 1; Data wydania: 03.10.2022 r.

Złożenie wniosku o przeprowadzenie kontroli

1. Otwórz stronę główną portalu Świteź adres: https://switez.gum.gov.pl/.

2. Naciśnij przycisk „Zaloguj” (1) a następnie wybierz sposób logowania do systemu.

3. Wygaśnięcie sesji następuje po 15 minutach bezczynności systemu Świteź. 
System informuje o czasie pozostałym do końca sesji.

 

4. Po zalogowaniu wybranym sposobem (np. węzeł krajowy, certyfikat kwalifikowany) postępuj zgodnie z poniższą ilustracją: najpierw wybierz czy chcesz złożyć wniosek jako osoba fizyczna (profil indywidualny – wyświetla się imię i nazwisko), czy jako firma (profil firmowy – wyświetla się nazwa firmy) (1), wybierz „Strona główna” (2), a następnie kliknij na symbol(3) w celu rozwinięcia listy wyboru, po czym wybierz „Skargi” (4)

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                              

5. Na ekranie pojawi się informacja, że wybrałeś opcję „Skargi” (jak poniżej). Kliknij „Załatw sprawę” (1), wybierz lokalizację okręgowego urzędu miar lub wydziału zamiejscowego okręgowego urzędu miar. Można w tym celu posłużyć się oknem wyszukiwania (2). Aby zaznaczyć wybrany urząd kliknij w symbol po lewej stronie nazwy urzędu (3).

6. Chcąc przesłać wniosek online kliknij „Wybierz” w okienku Załatw sprawę przez portal (4). Wybór opcji „Załatw sprawę w urzędzie” umożliwia wypełnienie wniosku a następnie jego wydruk i dostarczenie do urzędu. Następnie w sekcji Tytuł formularza wybierz „Skarga” (5) i kliknij „Wypełnij elektronicznie” (6).


7. W tym momencie przechodzisz już do właściwego wypełnienia wniosku, który składa się z 7 etapów. Aktualny etap składania wniosku można obserwować na linii postępu na górze ekranu (1). Dane wnioskodawcy powinny uzupełnić się automatycznie, o ile zostały podane przez użytkownika podczas rejestracji konta na portalu ŚWITEŹ. Jeżeli nie, należy wypełnić pola obowiązkowe (pola obowiązkowe oznaczono czerwoną gwiazdką: *). Po sprawdzeniu swoich danych kliknij przycisk „Dalej” (2) znajdujący się u dołu ekranu po prawej stronie.

 

8. Kolejny etap to „Treść skargi”, w którym uzupełnij informacje dotyczące skargi. Wybierz „Rodzaj skargi” (1) oraz opisz stwierdzone nieprawidłowości „Opis nieprawidłowości” (2). Od tej pory możesz w każdym momencie cofnąć się do poprzedniego etapu klikając przycisk „Wstecz” (3), zapisać dotychczas wypełnione dane klikając przycisk „Zapisz kopię roboczą” (4) lub przejść do kolejnego etapu klikając przycisk „Dalej” (5).

 

9. Kolejnym etapem jest możliwość dodania załączników do wniosku (takimi załącznikami mogą być np. paragony, zdjęcia itp.), poprzez kliknięcie przycisku „Dodaj załącznik” (1). Po wpisaniu Nazwy załącznika (2) kliknij przycisk „Zapisz” (3), dodaj plik poprzez kliknięcie przycisku „Dodaj plik” (4). Czy plik został prawidłowo załączony możesz sprawdzić w kolumnie „Status” (5). Załącznik możesz usunąć bądź zmienić jego nazwę klikając w(6). Kolejne załączniki możesz dodać poprzez kliknięcie przycisku „Dodaj załącznik” (7). Jeżeli nie dodajesz załączników do wniosku to kliknij „Dalej”.


 

 

10. Po naciśnięciu przycisku Dalej przejdziesz do kroku 4 wypełniania wniosku „Oświadczenia”. Na tym etapie wybierasz sposób otrzymywania informacji o realizacji wniosku (do wyboru: adres e-mail i SMS, są to pola nieobowiązkowe) i złożenie oświadczeń.
W przypadku zaznaczenia „Rezygnacji z doręczenia pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej” możesz wybrać opcję „odbiór osobisty” lub „odpowiedź listowana na adres”. W przypadku wyboru opcji listownej podaj adres.

11. Obowiązkowe jest oświadczenie wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych (1[DI1] ). Po zaznaczeniu pól kliknij przycisk „Dalej”.

12. Piąty etap to informacja o jednostce, która będzie rozpatrywała wniosek. Na tym kroku istnieje możliwość wyboru innej jednostki, do której złożony zostanie wniosek
o przeprowadzenie kontroli.

13. Szósty etap to podgląd kompletnego wniosku w celu weryfikacji przed wysłaniem.
System prezentuje wszystkie informacje wprowadzone w wyniku uzupełnienia wniosku o przeprowadzenie kontroli.

 

 


 14. Po naciśnięciu przycisku „Dalej” przejdziesz do kroku 7 wypełniania wniosku „Podpis i wysłanie”. Jest to ostatni etap - podpis w celu uwierzytelnienia wniosku i wysłania wniosku. Po wyborze sposobu podpisu jest możliwość podglądu wypełnionego wniosku. Uwierzytelnienia możesz dokonać na 3 sposoby (1):

- Podpis profilem zaufanym. W przypadku podpisu profilem zaufanym istnieje konieczność wprowadzenia kodu autoryzacyjnego otrzymanego na telefon. 

 

- Podpis certyfikatem kwalifikowanym (wymagane zainstalowanie bezpłatnej aplikacji Comarch INK[DI1] , link do pobrania aplikacji pojawia się automatycznie),

- Przekazanie do podpisu innej osobie.

Po uwierzytelnieniu wniosku pojawi się informacja, że wniosek podpisano poprawnie (2). Wysłanie wniosku do właściwego urzędu następuje po kliknięciu przycisku „Wyślij wniosek” (3). Po wysłaniu wniosku pojawia się stosowna informacja (4).


 

15. Klikając przycisk „Moje sprawy” możesz wyświetlić wszystkie sprawy (wnioski) skierowane przez system Świteź.

Do „Moich spraw” można uzyskać dostęp wybierając z menu „Moje e-Usługi
a następnie „Moje sprawy”. Na ekranie zostają wyświetlone wszystkie wnioski przesłane za pośrednictwem systemu. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących danej sprawy należy wybrać przycisk „Szczegóły”. Po wejściu w „Szczegóły” zostaje wyświetlona historia sprawy. W tym miejscu możesz wybrać następujące opcje „Doślij dokumenty”, „Popraw wniosek” lub „Kopiuj jako nowy”.


16. Jeśli w trakcie wypełniania wniosku korzystałeś z funkcji „Zapisz kopię roboczą” to są one dostępne w zakładce „Moje e-Usługi” „Wersje robocze dokumentów”.

 


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 11 października 2022, 15:26